Péče o kontaktní čočky

contact lenses care basics banner contact lenses care basics banner

příslušenství
pro kontaktní čočky

příslušenství
pro kontaktní čočky

Péče o kontaktní čočky: Co dělat a nedělat

Pokud nosíte měsíční nebo čtrnáctidenní kontaktní čočky, je nezbytné si vytvořit správnou rutinu péče o kontaktní čočky. Úspora času je při zaneprázdněném životě lákavá, ale adekvátní péče o vaše kontaktní čočky může pomoci předcházet nepohodlí a možnosti očních infekcí. Váš optik vám může poskytnout detailní instrukce dle vašich potřeb a toho, jaké čočky nosíte, ale pokud potřebujete upomínku (a my všichni občas potřebujeme), tady jsou nějaké tipy, které vám mohou pomoct se o vaše čočky dobře starat.

Může se to zdát samozřejmé, ale zde je našich 5 nejlepších tipů a doporučení, které je třeba dodržovat při manipulaci s kontaktními čočkami.

CO DĚLAT

Před manipulací s kontaktními čočkami si umyjte ruce

Před nasazením a po vyjmutí čočky očistěte a opláchněte roztokem

Pro skladování čoček vždy používejte vhodné pouzdro na čočky

Každý den použijte čerstvý roztok

Kupte si cestovní balení roztoku na cestování nebo pro případy nouze

CO NEDĚLAT

Nikdy vaše čočky nevystavujte kontaktu s vodou z kohoutku… Nikdy!

Nedotýkejte se špičky láhve s roztokem

Nepoužívejte sliny na zvlhčení kontaktních čoček

Nenasazujte si čočky po dokončení líčení

Nepřelévejte roztok do menší lahvičky

Rubbing the lenses with solution

Jak správně vyčistit vaše kontaktní čočky?

Promnutí čoček s roztokem je důležitý krok.

  • Dejte si čočku do dlaně a lehce ji promněte prstem. Toto značně sníží množství depozit, která po dezinfekci na čočce zůstávají. Na trhu je spousta “NO RUB” roztoků, které slibují okamžitou dezinfekci čoček, ale výhody rychlého promnutí čoček jsou nesporné. Je to jednoduchý zvyk, který pomůže vaše čočky udržet čistější a vaše oči zdravější.
  • Nepoužívejte na čištění čoček babské rady.
  • Nezkoušejte čistit vaše čočky octem, alkoholem, jedlou sodou ani ničím podobným. Používejte pouze roztoky, které jsou přímo navrženy a vyrobeny pro vaše čočky.
  • Nenoste vaše čočky déle, než je doporučená doba nošení od výrobce, a také se vyhněte čočkám s prošlou expirační dobou, abyste předešli nepohodlí a možným vážným zdravotním komplikacím.

Roztoky na kontaktní čočky pro péči o zrak

Roztok na kontaktní čočky je nezbytnou součástí péče o kontaktní čočky, a někomu může více vyhovovat jedna značka oproti jiným. Pokud při nasazování nebo nošení čoček pociťujete jakýkoliv diskomfort, jednou z možností je vyměnit značku roztoku za jinou. Váš specialista vám vždy může poradit, pokud vám váš současný roztok přestane vyhovovat. Prosím, vezměte na vědomí, že žádný roztok nedokáže kompletně vaše oči ochránit před bakteriálními infekcemi jako je zánět spojivek. Pokud máte podezření, že vaše čočky mohly být jakkoliv kontaminované, okamžitě je vyhoďte a obraťte se na vašeho očního lékaře.

Gelone solution

Víceúčelové roztoky jsou nejpopulárnějším způsobem péče o kontaktní čočky a jejich skladování.Tyto roztoky mohou být použity k čištění, oplachování, dezinfekci a skladování všech typů měkkých kontaktních čoček. Roztoky většinou obsahují zvlhčující složku ke zvýšení zvlhčení čoček, stejně jako stopové množství konzervantů pro zachování sterility roztoku a trvanlivosti. Hodně těchto roztoků je označeno jako “no-rub”, ale většina specialistů i tak doporučuje zahrnutí promnutí čoček do vaší rutiny pro odstranění co největšího množství nečistot a proteinových depozit.

KOUPIT NYNÍ
Laim care peroxide solution

Peroxidové roztoky vyžadují o trochu více snahy, ale také nabízí nejefektivnější dezinfekci.
Tyto roztoky vyžadují použití speciálního pouzdra, které obsahuje katalyzační disk. Když se peroxid dostane do kontaktu s katalyzačním diskem, spustí se chemická reakce, která neutralizuje peroxid a promění jej na fyziologický roztok. Bez neutralizace může peroxid způsobit bolest a podráždění, takže je nezbytné nechat čočky v roztoku ležet alespoň šest hodin.Více informací o bezpečném použití peroxidových roztoků si můžete přečíst zde. Jednou z výhod peroxidových roztoků je, že díky této chemické reakci jsou kompletně bez konzervantů. Poraďte se se svým specialistou, jaká metoda čištění čoček je pro vás ta pravá.

KOUPIT NYNÍ

Skladování kontaktních čoček

Case for contact lenses

Čisté a nové pouzdro na kontaktní čočky je nezbytnou součástí vaší péče o čočky. Pouzdro by mělo být vyměněno alespoň jednou za tři měsíce, a je určitě dobré pouzdro pravidelně čistit jak zevnitř tak zvenku. Použití čerstvého roztoku každý den a nedolévání včerejšího roztoku také pomůže udržet pouzdro čisté. Alensa nabízí široký výběr pouzder na kontaktní čočky a sad na čištění kontaktních čoček, které obsahují vše, co při cestování potřebujete na údržbu svých čoček.

KOUPIT NYNÍ